Pro hokejku v této kategorii platí několik základních pravidel:
Délka na boso (bez bruslí) těsně pod nos (nohy u sebe) a délka s bruslemi - k bradě
Jakmile bude delší, dostanou špatný návyk a nebudou nuceni se postavit do správného hokejového postoje a hokejka mu bude všude překážet. Když bude krátká, bude se k tomu zase moc ohýbat. Prostě tak akorát.
Dřevo nebo kompozit - za mě určitě kompozit. Vydrží výrazně hrubější zacházení a je lehčí. Je liché si myslet, že ať se naučí s dřevěnou a zesílí. Svaly bude potřebovat až později, daleko dřív se naučí ovládat lehčí hokejku a až potom k tomu přidá sílu. To "potom" znamená 4. třída výše.
Kouzlo v kompozitu je, že se dá snadněji nastavovat. Vy sice koupíte kompozitovou (karbonovou, uhlíkovou atp) za 700 - 1500 Kč v této kategorii, ale vydrží vám déle. Ověřeno na mých dvou klucích. Jakmile koupíte novou, téměř na jistou ji budete hned řezat, klasickou pilkou na železo. Jenže kluk/holka vám za 3 měsíce povyroste a co s tím. Koupíte nástavec a do konce hole vložíte ten nástavec, který koupíte třeba zde. Jen je si třeba ověřit vnitřní rozměry hole, protože ty nástavce se dělají ve více provedení - YTH = nejmenší, JR = juniorská, SR - seniorská. Tak abyste to do té hole snadno dostali. A jakmile to tam narvete, zase pilkou na železo uříznete na správnou délku, uvedenou v bodě 1. Omotáte páskou a je zase jako nová.
A jakou tu hůl teda koupit? Kupujte dětské, neboli YTH, případně Intermediate, v nejhorším případě Juniorskou - JR. V této kategorii jde o velikost čepele. Dost často je vidět, že rodiče koupí hůl seniorskou a jen jí uříznou, je to pro to dítě trápení. Má to potom jako lopatu na sníh. Nedá se s tím manipulovat a je to těžké.
A velmi důležitým parametrem je Flex, neboli tvrdost hole. Nemávejte nad tím rukou a řešte i toto číslo. Čím menší dítě, tím menší číslo Flex. Představte si to tak, že když hráč přijímá přihrávku, tak čím měkčí hůl (nižší číslo Flex), tím se mu lepé přihrávka přijme, protože se mu hokejka prohne a puk mu neodskočí. Tedy bude se mu s pukem lépe pracovat, nebude ta hůl tvrdá. Ono se to spíše uvádí na střelách, že když hráč vypálí puk, tak se mu hokejka s nízkým číslem Flex prohne a umocní rychlost střely. Ale v této kategorii ještě střely neřešíme. Doporučení je Flex 10-25. A hodnota 25 je opravdu maximální. Takovým vodítkem je hmotnost hráče v kg = hodnota Flex. Ale opravdu doporučuji nižší. V eshopech se tato hodnota dá vyfiltrovat. Nekupujte do druhé třídy včetně, Flex vyšší než 25. Ono samozřejmě platí, že pokud jí uříznu, tak se mi hodnota Flex zvýší (co uříznutý CM = cca 1 FLEX), ale to bych tady bral jako zanedbatelný parametr. Prodloužením to pak zase vracím zhruba zpět.
Jsou okolo toho vždy vášnivé diskuze, zejména typu: to když jsem já začínal, nebo dříve to bylo tak a tak. Tak je zbytečné to přehánět. Dříve se taky jezdilo na koních, tahala se voda vědrech, posílali se poštovní holuby. To platí i tady.
Levá nebo pravá strana? - určuje to ruka, která je v úchopu hokejky níž, tedy mám-li levou ruku níž na holi a pravou nahoře, je to levá hůl, mám-li prvou ruku níž a levou nahoře, je to pravá hůl.
Zahnutí/tvar čepele - Nejběžnější je P92 a tím bych začal, ale pokud zadáte do vyhledávače Zahnutí hokejky, tak zjistíte, co jich je. Ale na to budou mít kluci/holky čas přijít sami ve správný čas.
Dalším velkým a nelehkým tématem jsou brusle. Než najdu více času a více se rozepíšu, tak uvedu jen základní body, které můžete vyřešit hned:
Vázání bruslí - je důležité brusle správně utahovat. Některé dítě snese více a jiné méně, to musíte nalézt vy, jako rodiče. Doporučuji začít s tím utahovat více a pěkně odspodu. Může se stát, že v průběhu tréninku na vás pokyne, že ho bolí nohy, tak trochu povolíte dole, ale nahoře dorvete. Nebo potom povolíte všude. Vázání dost usnadňují voskovky, tedy voskované tkaničky, které se při utahování jednotlivých křížků tolik nepovolují a není nutné křížky držet. Paradoxně i nové a drahé brusle voskové tkaničky nemají, takže ty se musí zakoupit extra.
Jedním, ale ne jediným ukazatelem málo utažené brusle jsou nohy/nože do písmene A, tedy že se dítěti páčí kotníky dovnitř. Tam doporučuji znovu přetáhnout brusle a zkusit je utáhnou víc. Pokud ani to nepomůže a i přes přetažené brusle jsou nohy/nože stále do písmene A, tak je potom problém v brusli - zpravidla výrazně větší brusle, než má nohu (dvoje ponožky to nezachrání).
A jak je správně vázat? Trenér u našeho staršího kluka (2017) vyžaduje nechávat poslední pár dírek neobsazený a už vůbec nedovoluje vázat dlouhé tkaničky okolo nohy. Takhle už to máme 2 roky. Výsledkem je pohyblivý kotník a neomeozený pohyb kotníku. Vůbec nechci otvírat téma toho, co je správně pro vývoj klobů a nohy. Jednak tomu nerozumím a druhak si dovedu představit, že to asi podle zásad správného vývoje nebude. Sám jsem zkoušel občas zavázat brusle až nahoru a okolo nohy a byl to vtipné - neuměl bruslit. Teda uměl, ale ve chvíli, kdy potřebovat kotník, spadnul. Takže pokud hráči utáhnete brusle, máte volnou dírku a stojí na nich rovně, hned ustřihněte tkaničky. Naučí se s kotníky skvělé věci. Naproti tomu u mladšího syna (2015) musím vázat brusle až nahoru, protože výše uvedená zkušenost nepomohla, s volnou dírkou nože/nohy do A. Ale okolo brusle tkaničky nevážu. Prostě ideální stav je volná dírka a nevázat tkaničky okolo kotníku. Dokonce někteří starší hráči mají brusle utažené skoro jako kecky :-) a stojí na tom rovně. Ale ne to musí dojít v pozdějším věku sami.
Velikost bruslí - U bruslí se setkáváme nejen s velikostí do délky, ale nabízejí se i různě široké brusle. Třeba má velikost brusle na délku správnou, ale má šířku EE, tedy extra rozšířené a on je nepotřebuje, tak tam vám ani extrémní utažení nepomůže a opět dvoje ponožky to nezachrání a má nohy/nože do A. Správná velikost brusle je základ pro všechno - postoj, stabilita, ovládání, bruslení atd atd.
Jakou teda velikost? - Prvním vodítkem je postavit bosého hráče patama ke zdi, pod nohu dát A4 papír, udělat před palce čáru a hned víme cm. Podle toho už se přiblížíme ke správné velikosti. Jak Bauer, tak CCM uvádí na jazyku různé velikost vč. velikosti v cm. Na internetu taky naleznete různé převodní tabulky. Protože ale nemůžete zmáčknou špičku brusle, jako u kecek, abyste zjistili, kolik mu před palcem zbývá, lze to udělat jednoduše. Zcela povolte botu, skoro vyšněrujte šňůrky a vytáhnětě jazyk boty jakoby dopředu. Strčte tam dítěti nohu, ať nepokrčuje prsty a posuňte nohu zcela dopředu do špičky. Zeptejte se ho, zda se palcem dotýká špičky, tím jste zcela vpředu a vzadu u paty by neměl mít více, než 1 cm místa. A 1 cm už je opravdu hodně. Stačí tam strčit prst, ten si potom třeba změřit šuplerou/posuvným měřítkem. Ona bota neroste jen do délky, ale delší bota je celkově větší bota, takže ta noha tam má více prostoru a pak se vám ději takové věci, jako jsou vyvrácené nohy, nože do písmene A. Dvojité či trojité vyvložkování ponožkami nepomůže.
Spojení brusle/holeně - díky reakci zkušeného hokejové táty je nutné doplnit, že je velmi důležité spojení brusle s chráničem holeně. Zjednodušme si to a zaměřme se na to, že jazyky bruslí budou vždy vytažené ven! Nikdy nebudou schované pod chráničem holeně. Protože jakmile schováte jazyk pod chránič holeně, hráč neudělá třeba dřep, protože se chránič holeně opře zvenku o brusli a nepovolí. Má tím potom omezenou hybnost. Samozřejmě, že lze mít jazyky schované pod chráničem holeně, ale ten chránič musí mít správnou délkou. Protože když bude chránič dlouhý a bude tam jazyk schovaný, tak se stane to, co výše. A když bude krátký, tak to vadit nebude, ale jazyk mu pak stejně v pohybu potom vystřelí ven. A přiznejme si, že chrániče holení máme málokdo přesně dlouhé, abychom tam mohli mít strčené jazyky a nebyla omezená hybnost, tak si to zjednodušíme tím, že jazyky vyndáme ven a chrániče až za ně. A stále platí, že je lepší o něco kratší chránič, než o něco delší chránič. Dost často při zavazování tahám chrániče z bruslí ven, někdy kryjí skoro až kotníky :-).
Rodiče z ročníku 2016 vědí, o čem píšu, protože jsem si jednu sezónu z bruslemi dost užil :-).
Až bude zase chvíle, rozepíšu se více k bruslím, šířkám a značení.
Pořiďte prosím a dávejte svým dětem na tréninky nákrčníky. Je to dokonce povinná výstroj. Vídám, že je některé děti nemají. Zprvu to pro něj může být nepříjemné, ale zvyknou si. Je to zejména ochrana proti říznutí bruslí. Když se děti válejí na ledě, může se stát lecos.
Můžete pořídit klasický nákrčník: https://www.hokejlevne.cz/nakrcnik-hokejlevne-yth
Nebo některá ribana mají kevlarový límeček, který zabrání proříznutí, například zde: https://www.hokejlevne.cz/triko-s-nakrcnikem-bauer-ls-neckprotect-s22-yth
Suspenzor povinný není, ale též ho doporučuji. Čím dříve si na něj zvyknou, tím lépe. I tady je více variant.
Samostatný suspenzor, který se obléká přes ribano/spodní prádlo. Například zde: https://www.hokejlevne.cz/suspenzor-raptor-jr
Suspenzor s podvazky, který zároveň drží štulpny, které jinak všelijak padají. Například zde: https://www.hokejlevne.cz/suspenzor-podvazky-raptor-jr
Suspenzor integrovaný do ribana, a to buď v kratasech nebo dlouhých kalhotach. Kouzlo na tomhle je, že součástí bývají suché zipy, na které se připínají štulpny. Děti se to tak naučí rychle sami oblékat.
Například toto:
Kráťasy se suchými zipy: https://www.hokejlevne.cz/jockshort-winnwel-yth
Dlouhé nohavice se suchými zipy: https://www.hokejlevne.cz/jock-pant-winnwell-yth
Výše uvedené informace jsou čistě ze získaných zkušeností a není pravidlem, že každému budou pasovat. Ale může to být správným vodítkem k najití správného řešení pro každého z vás.